Střídavá / společná výchova

Střídavá výchova (střídavá péče) - při stanovení tohoto typu péče o nezletilé dítě se oba rodiče při výchově dítěte pravidelně střídají. Prakticky to znamená, že po určitý stanovený úsek (např. 14 dní, 1 měsíc) je dítě s jedním rodičem, následně je opět v péči druhého rodiče. Tento typ výchovy se může realizovat buď tak, že dítě žije po stanovenou dobu u jednoho rodiče a poté je "přestěhováno" k rodiči druhému (častější případ), nebo tak, že dítě žije stále na jednom místě a na stanovené časové úseky se k němu "stěhují" rodiče.

Časový interval, v jakém dochází ke střídání rodičů ve výchově, záleží na jejich dohodě, popř. na rozhodnutí soudu - může se jednat o několik dní, příp. i týdnů.

 

Společná výchova (společná péče) - při tomto typu výchovy se rodiče taktéž střídají ve výchově dítěte, avšak intervaly střídání nejsou pevně časově stanoveny. Občas se též stává, že rodiče dítěte spolu zůstavají bydlet i po rozvodu (např. z důvodu nepříznivé bytové situace). V tomto případě prakticky nejsou stanovena žádná pevná pravidla, proto je nezbytným předpokladem pro tento druh péče vzájemná domluva rodičů a jejich bezproblémová komunikace. Při tomto typu výchovy není stanoveno výživné, rodiče se musí na úhradách potřeb dítěte vzájemně dohodnout.

 

Ze statistik:

děti svěřené soudem do péče matky ..............................  90%

střídavá / společná výchova ............................................   3%