Co když se nedohodneme?

V případě, že se na vypořádání SJM nedohodnete, může být vypořádáno soudem. Pro takový postup je třeba podat věcně a místně příslušnému soudu patřičný návrh na vypořádání zaniklého SJM, a to nejdříve po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství, nejpozději však do 3 let od právní moci tohoto rozhodnutí !!!

 

Soud při svém rozhodování vychází ze zásady, že podíly obou manželů na společném majetku jsou stejné a že závazky jsou povinni plnit rovným dílem. Přitom však přihlíží k potřebám nezletilých dětí a taktéž k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení společného jmění, přitom bere v úvahu i péči o děti a domácnost, kterážto činnost je postavena na roveň jakékoliv jiné výdělečné činnosti.

 

Pokud se s druhým manželem nedohodnete ani nestihnete v zákonné lhůtě podat návrh na vypořádání SJM soudu, uplatní se po 3 letech od právní moci rozhodnutí o rozvodu tzv. nevyvratitelná zákonná domněnka o vypopřádání zaniklého SJM:

  • ohledně movitých věcí platí, že do výlučného vlastnictví každého z manželů patří ty movité věci, které v této době ten který manžel užívá výlučně jako jejich vlastník pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti (např. původně společný televizor po rozvodu užívá toliko manželka, pokud nedojde k jiné dohodě ani nebyl podán soudu návrh na vypořádání zaniklého SJM, po 3 letech se tento televizor stává výlučným vlastnictvím manželky)
  • ohledně ostatních movitých věcí platí, že tyto jsou v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů (např. původní společný automobil po rozvodu užívají i nadále oba bývalí manželé, pokud nedojde k jiné dohodě ani nebyl podán soudu návrh na vypořádání zaniklého SJM, po 3 letech se tento automobil stává spoluvlastnictvím obou bývalých manželů)
  • ohledně nemovitých věcí platí, že tyto jsou v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů
  • ohledně pohledávek a závazků platí, že taktéž tyto jsou v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů.