Rozsah vyživovací povinnosti

1. Výživné určené dohodou bývalých manželů:

Vzájemnou dohodou lze určit rozsah vyživovací povinnosti prakticky jakkoli.

Je možné upravit:

  • způsob poskytování výživného (měsíčně či jednorázově)
  • konkrétní výši výživného
  • dobu poskytování výživného.

 

2. Výživné určené soudem:

V případě běžného výživného rozvedeného manžela, které má být poskytováno z toho důvodu, že oprávněný manžel není schopen sám se živit, má oprávněný manžel nárok toliko na příspěvek na přiměřenou výživu.

To znamená, že povinný manžel je povinen přispívat pouze takovou částkou, aby byla přiměřeně zajištěna výživa oprávněného manžela; oprávněný manžel však nemá právo na to, aby mu bylo poskytováno výživné k zajištění stejné životní úrovně jakou má povinný manžel !!!

Tento typ výživného není časově omezen; povinný manžel je tedy povinen výživné poskytovat až do doby, dokud není oprávněný manžel schopen sám se živit, příp. nedojde-li k zániku vyživovací povinnosti jiným způsobem (viz sekce "Zánik vyživovací povinnosti").

 

3. Tzv. sankční výživné:

Jak již bylo uvedeno, tzv. sankční výživné může soud přiznat tomu z manželů, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel a zároveň mu rozvodem byla způsobena závažná újma. Toto výživné je pak poskytováno bez ohledu na to, zda je oprávněný manžel schopen sám se živit či nikoliv.

V tomto případě může soud přiznat vyživovací povinnost rozvedeného manžela ve stejném rozsahu jako je vyživovací povinnost mezi manžely, tj. rozvedený manžel by měl právo na stejnou životní úroveň, jakou si udržuje jeho bývalý partner.

Tento typ výživného je časově omezen; výživné v této výši může být přiznáno maximálně na dobu 3 let od data právní moci rozvodu. Po uplynutí této doby by mohl oprávněný manžel uplatnit právo „jen“ na přiměřenou výživu.